FRANSA'DA ÇİFTÇİ EYLEMLERİ SÜRÜYOR

FRANSA'DA ÇİFTÇİ EYLEMLERİ SÜRÜYOR

Fransa’da çiftçi eylemleri sürüyor: Anayolları kapatıp araçları yaktılar

Fransa`nın Breton bölgesinde bir araya gelen çiftçiler, hükümetin tarım sektörüne ilişkin politikalarına tepki göstermeye devam ediyor. Çiftçiler Paris’e giden anayolları kapatıp araçları yakıyor.

Fransız hükümetinin, çiftçilerin kullandığı dizel yakıta yönelik devlet sübvansiyonlarını kademeli olarak azaltma planından vazgeçtiğini açıklamasına rağmen, başkent Paris’i bağlayan çevre yollarında kamyon ve traktörleriyle bekleyen tarım sektörü çalışanları eylemlerini pazartesi günü sürdürme tehdidinde bulunuyor.

Genç Çiftçiler Sendikası, pazarı pazartesiye bağlayan gece başkent Paris’in çevre yollarını trafiğe kapatacakları tehdidinde bulundu.

Genç Çiftçiler Sendikası yöneticisi Maxime Buizard, basına yaptığı açıklamada başkent Paris bölgesindeki eylemlerinin en az beş gün süreceği uyarısını yaptı.

Başbakan Gabriel Attal’ın dün çiftçilere yardım etmek için acil durum tedbirlerini açıklamasına rağmen önde gelen diğer tarım işçileri sendikaları da eylemlerinin devam edeceği mesajını veriyor.

 

HÜKÜMETİN TAVİZİ YETMEDİ

Ülkenin en büyük tarım işçi sendikası FNSEA Başkanı Arnaud Rousseau, TF1 televizyon kanalına yaptığı açıklamada, eylemlerine son vermeyeceklerini belirterek, “Eylemlerimizi sürdürmeye karar verdik. Başbakan tüm taleplerimize yanıt vermedi.” dedi.

Ülke genelinde sadece bir barajın kaldırıldığını ve 100’den fazla yol kapatma eyleminin sürdüğünü belirten Rousseau, hükümet tarafından açıklanan tedbirlerin taleplerini karşılamadığını yineledi.

 

Kaynak:Odatv.com