VE TANRI ELİNİ ÇEKTİ DÜNYADAN

Futbolu, bağımlılığı, FİFA'ya karşı oyuncuları savunması, hayata baktığı pencere. Bütün bunların Maradona için tek bir anlamı vardı, ''Bende sizin gibi insanım.'' Diego Armando Maradona fakir bir aileden geldi, futbol tarihine iz bıraktı.
TANRI'NIN ELİ
Dünya futbol tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Maradona, 1986 Meksika Dünya Kupası'nda futbol tarihine damga vuracak olayın başaktörüydü. Çeyrek final maçında, İngiltere'ye elle gol attı. Bu golle Maradona bildiği yolla Falkland Adaları'nın intikamını aldı ve bu golü Tanrı'nın Eli olarak betimledi. 
GÜNAHKAR TANRI MARADONA
Maradona'nın futbol mitolojisine girmesini sağlayan şey ne kazandığı kupalar, ne attığı goller ne de yakaladığı başarılar. Futbol mitolojisine girmesini sağlayan şey bütün bunların yanında sürdürdüğü çalkantılı hayatı. 1986 Dünya Kupası'nda Maradona'nın İngiltere'ye attığı 2 gol aslında onun karakterinin futbol sahasına izdüşümüydü.
FİFA'YA KARŞI MÜCADELE 
Bugün dünya futbolunda bazı isimler yoğun maç takviminden şikayetçi ve FIFA'nın futbolcuları sömürdüğü yönünde açıklamalar yapıyor.
Maradona, futbolcuların bedeninin endüstri tarafından sömürülmesine karşı çıkmış ve FIFA'ya karşı başkaldırmıştır.
Kariyerinde FIFA'nın eğlencelerine hiç katılmayan Maradona 2005 yılında yaptığı açıklamada bunun sebebini şu şekilde açıklamıştı:
"Herkes futbolcuların ne kadar para kazandığından bahsediyor hep; ama kimse FIFA'nın düzenlediği turnuvalardan ne kazandığını sormuyor. FIFA neredeyse şirketlerin eline geçen paranın yüzde 100'ünü elinde tutuyor, bunun sadece yüzde 1'i oyunculara gidiyor. Hiçbir zaman FIFA ailesine ailt olmayacağım."
FİDEL CASTRO, CHE VE MARADONA
Maradona sosyalizme, Che'ye ve Fidel Castro'ya hayranlığını hiçbir zaman gizlemedi. Arjantin'de bir talk show programı sunarken Küba'ya gitti ve Fidel Castro ile 4 saat süren bir söyleşi yaptı. Bu söyleşiden sonra Fidel Castro'yu hayatının en büyük golü olarak nitelendirdi. Belki de yazgının bir cilvesi olarak Maradona da tıpkı hayatının golü olan Fidel Castro gibi 25 Kasım'da hayatını kaybetti.