GERÇEKTEN TÜRK DE BİZİZ KÜRT DE BİZİZ MİYİZ NEYİZ YARABBİM

Twitter'da takip ettiğim bir hesabın sahibi, Adil Gür denen adamın TV’de gevrek gevrek gülerek: "Rus'tan başka türlü dost olur" dediği cümlesini eleştirmek ve ırkçılığın ve yabancı düşmanlığının Türkiye'de sıradan bir ruh hali olduğunu vurgulamak için aşağıdaki resimde gördüğünüz cümleyi yazıyor.

HDP'li veya HDP sempatizanı olduğunu profilinden anladığımız bir Kürt delikanlısı lafı “backround”undan anlayıp "Kürtler senin annanı s.ksin" diye cevap veriyor. Bu oğlanın bütün paylaşımları Türkçe. Muhtemelen Kürtçe bilmiyor. Tek bildiği ve düşünebildiği dille yazılmış basit bir kinayeyi dahi anlamamış. (Uzamasın diye koymadım. "Doğru anladığına emin misin” diye soran birine de düz gidiyor devamında).

Bir de son satırın sahibi kişi var. O anlamış bakın. O da HDP’li Kürt ve Kürtçeyi hemen bütün yazılarını ve yorumlarını Kürtçe yapacak kadar iyi biliyor. Böyle olmasına rağmen Türkçeden başka dil bilmeyen adamdan daha iyi anlıyor yazının sahibinin derdini.

Şu aşağıdaki haberin görselinde ise birilerinin aynı gemide olmaktan gurur duyduğu ve milli demokratik devrimin esas tabanı olarak ilan ettiği kişiler, Suriyeli sanıp iki Türkün ağzını burnunu dağıtmışlar.

Gök girsin kızıl çıksıncılar daha önce de Uygurlara eziyet ettikleri için Çinli sanıp Uygur Türkü dövmüşlerdi. 

İşbu cümleden olmak üzere kendimden gayet emin bir şekilde “evet”  hatta ”yetmez bu kadar örnekleme ama evet evet” diye cevap veriyorum yazının başlığındaki soruya. 

"Türk de biziz; Kürt de biziz! Kaynaşmış bir milletiz.

Ama tek millet değiliz. İki “tane” (tane kelimesi uydu sanki buraya) kaynaşmış milletiz biz.

Diğer sosyal ögeleri de ele alsak sonuç değişmez biliyorum ama gerek idrak açısından, gerek onur, dürüstlük yiğitlik, vicdan gibi moral değerler açısından, gerekse kültür açısından kaynaşmış ama birbirinden yağ ile su gibi farklılaşmış iki adet “bir” milletiz biz.

Sinkafçı Kürt delikanlısı ile Adil Gür ve Gök Girsinciler ve Suriyeli göçmenlerden 4000 avro alan Türk ve Kürt taksiciler ve içine kırpık sünger doldurulmuş can yeleklerini aynı göçmenlere satan mütedeyyin esnaf ve benzerleri kesinlikle tek bir milletten, doğru. Tartışmasız bu!

Ama bence şahsen bizzat ben, sosyal medyada takipçisi olduğum bu delikanlı ve en alttaki satırın HDP’li yazarı ve benzerlerimiz biz de başka bir tek milletteniz.

Ciddi bir sorunumuz var ama. Biz daha milletimizin hangisi olduğunu fark etmiş değiliz. Abuk sabuk didişip birbimize hayatı zindan ediyoruz.

Gerek bu ikinci milletin Türk tarafının mümessilleri, gerekse Kürt tarafının mümessilleri olarak bizler; bu hayatî derecede yakıcı gerçeğe ne kadar erken vakıf olursak; kendimizi, birinci tek ve kaynaşmış milletin başına gelmesi tabiatın tunç yasaları gereği kaçınılmaz olan belalardan sakınabiliriz.

Pek umudum yok gerçi ama o ilk milletin akıbetini bile değiştirebiliriz.

Aksi durumda ahmaklığı asla affetmeyen aynı tabiat yasaları hepimizin “annasını” taht-ı revana oturtacaktır.

Sonra “vay efendim demediydin” demeyin.