ATALAY:MİLLETİ RAHATLATACAK FORMÜL BULUNMALI

ATALAY:MİLLETİ RAHATLATACAK FORMÜL BULUNMALI

Temmuz ayı ile ilgili büyük bir beklenti oluştuğunu kaydeden Ergün Atalay, “Ekonomimizin sorunları var. Ama halkın sıkıntısı da ortada. Bir orta yol sağlanmalı. Milleti rahatlatacak formül bulunmalı. Halkın ciddi sıkıntısı var bu giderilmeli.” diye konuştu.

Kendisinin işsizlerin de başkanı olduğunu ifade eden Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay şunları söyledi:

“Ülkemizde 3 milyondan fazla işsiz var. Bunları da düşünmek zorundayız. Bu insanlar ne yapıyor, nasıl geçiniyor. Yaşamlarını nasıl idame ettiriyor. Bunların önemli bir bölümü de gençler. Bütün bu insanlarımızı da düşünmek zorundayız. İstihdam yaratacak yatırımlara ihtiyacımız var. Türkiye sorunlarını aşmak için üretmek zorunda. Bütün sıkıntıların, işsizliğin panzehiri üretimi artırmak. Bunu sağlamamız lazım. El birliği ile tarımımızı, sanayimizi geliştirmemiz lazım.”

 

‘BEKLENTİ YÜKSEK’

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya gelen Ergün Atalay asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı:

“Sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya geldik. Ben gözlemlerimi, düşüncelerimi kendisine aktardım. Halkın içinde bulunduğu durumu da dile getirdim. Asgari ücretlinin durumunu da ele aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız dinledi durumu değerlendireceklerini söyledi.” 

Asgari ücrete yıl başında yüksek bir zam yapıldığını, ancak yapılan zammın kısa sürede eridiğini belirten Ergün Atalay, “Bu durumun telafi edilmesi lazım. Asgari ücrete temmuz ayında zam yapılması için beklenti yüksek. Bu beklentinin karşılanacağını düşünüyorum. Asgari ücretlinin aralık ayını bekleyecek hali yok.” dedi.

 

BAKAN BİLGİN’DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Green Park Otel'de düzenlenen Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu'nun (Kamu-Sen) kuruluş yıl dönümü etkinliğine katılarak konuşma yaptı. Bakan Bilgin’in buradaki konuşmasına göre temmuzda kamu çalışanlarına enflasyon farkının üzerinde zam yapılacak. Bilgin, "Temmuzda yapacağımız düzenlemelerle kamu çalışanlarımıza nefes aldıracağız. Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40... Ne gerçekleşirse bunun üzerinde kamu çalışanlarımıza zam yapacağız." diye konuştu. Bakan Bilgin, milyonların beklediği asgari ücrette artış olup olmayacağına ilişkin konuya da değindi. Yılbaşında asgari ücrete yüzde 50'nin üzerinde zam yapıldığını hatırlatan Bilgin, "Yaptığımız güncelleme enflasyon nedeniyle unutuldu." dedi. Bilgin, konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü ve önümüzdeki hafta açıklama yapılacağını dile getirdi.