TİPİK GLADYO CİNAYETİ

TİPİK GLADYO CİNAYETİ

Dün, HDP İzmir il binasında bir cinayet işlendi. Partinin il merkezinde, çaycılık yapan annesinin rahatsızlanması üzerine, onun yerine il binasında çalışmaya giden Deniz Poyraz adlı vatandaş, silahlı bir saldırgan tarafından katledildi.

Hayatını kaybeden vatandaşımıza rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz.

Deniz Poyraz’ın katli, 1980 öncesinde 12 Eylül Amerikancı darbesine giden yolda Gladyo tarafından işlenen bir dizi cinayete benziyor.

Hatırlanacağı üzere aynı merkez tarafından benzer cinayetler, 1990’lı yıllarda da işlendi. 1980 öncesinde amaç, toplumu 12 Eylül askeri darbesinin gerekliliğine ikna etmekti. Gladyo’nun, o dönemde işlediği cinayetlerle amaçladığı hedefine ulaştığını söyleyebiliriz.

1990’larda ise amaç, Türkiye’nin anti emperyalist, Kemalist devrimci aydın-önder birikimini sindirmekti. ABD emperyalizminin bu sefer, 1980 öncesinde olduğu gibi tam bir başarı elde etmese de söz konusu cinayetlerle, önemli adımlar attığı da bir gerçektir.

Deniz Poyraz cinayetiyle amaçlanan nedir? Bu cinayeti, ABD emperyalizminin Türkiye’ye yönelik emellerinden bağımsız olarak düşünemeyiz.

ABD, 1990’lardan bu yana ülkemize yönelik hedeflerini gerçekleştirebilmek için, etnik ve dinsel çatışmaları sürekli olarak kışkırttı. Ama bugüne kadar başarılı olamadı.

Biden ile birlikte ABD’nin, bölgemize ve ülkemize yönelik yeni bir saldırıya giriştiğini görüyoruz. Türkiye’ye yönelik bu emperyalist saldırının çok önemli bir ayağı, bu topraklarda bir Türk- Kürt çatışmasını körüklemektir.

Bugüne kadar hiçbir kuvvet, Türkiye’de etnik bir çatışma yaratamadı. Türkü ve Kürdüyle bütün milletimiz bütün emperyalist tertipleri boşa çıkardı.

Emperyalizm gene başarılı olamayacaktır. Milletimiz sımsıkı birleşerek emperyalist tertipleri bir kez daha boşa çıkaracaktır.

Haber2021’den…