Tarımsal üretimde maliyetler yıllık %21,76 oranında arttı

Tarımsal üretimde maliyetler yıllık %21,76 oranında arttı

Tarımsal üretimde maliyetler giderek arttığını belirten üreticilerin şikayetlerini TÜİK Verileri de doğruladı. TÜİK tarafından açıklanan Tarımsal üretimde üretici fiyat endeksi verilerine göre girdi maliyetlerinde bir önceki yılın aynı ayına göre %21,76 artış gerçekleşti.

Tarımsal üretimde üretici fiyat endeksinde, 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,76, bir önceki yılın aynı ayına göre %21,76 artış gerçekleşti.

Sektörlerde bir önceki aya göre değişim; tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde %1,60, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde %2,35, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde %6,35 artış gerçekleşti.

 

YILLIK EN FAZLA ARTIŞ %43,94 İLE LİFLİ BİTKİLER GRUBUNDA

Bir önceki yılın aynı ayına göre en fazla artış gösteren diğer alt gruplar %35,94 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar ve %32,20 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar oldu. Buna karşılık, yıllık en az artış gösteren alt gruplar ise %2,49 ile çeltik, %12,23 ile yağlı meyveler ve %14,26 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler oldu. Bir önceki yılın aynı ayına göre azalışın olduğu tek alt grup ise %0,39 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular oldu. 

 

AYLIK EN FAZLA ARTIŞ AĞAÇ VE ÇALI MEYVELERİ İLE SERT KABUKLU MEYVELER GRUBUNDA

Alt gruplar itibarıyla bir önceki aya göre en fazla artış gösteren diğer alt gruplar %8,19 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar ve %3,74 ile koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları oldu. Buna karşılık aylık en az artış gösteren alt gruplar ise %0,58 ile diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler ve %1,08 ile lifli bitkiler oldu. Bir önceki aya göre azalışın olduğu tek alt grup %9,66 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular oldu.