İSMAİL DURNA:31 MART YEREL SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

Neo-liberalizmde Israr Edenler Cezalndırıldı

Tıpkı bugünkü gibi, ekonominin kötü gittiği bütün dönemlerde yapılan seçimleri iktidar partileri kaybetmiştir. Hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı yaşayan halkımız, hazineyi ve maliyeyi Amerikancılara teslim eden iktidara gereken uyarıyı yapmıştır. Neoliberalizmin ekonomik politikalarında ısrar edenler sandıkta cezalandırılmıştır.

CHP’nin, DEM Parti’nin desteğiyle seçimlerden birinci çıkması bizi yanıltmasın. Değil mi ki bölücülerin desteğine tenezzül etmişler, değimi ki yıkılmakta olan Atlantik sisteminin işbirlikçiliğine soyunmuşlar onlar da çözümsüzdürler ve daha başından iflas etmişlerdir.

 

Atlantik Sisteminde Türkiye Yönetilemez

Bu seçim sonucuyla iktidar partilerinin eli zayıflamıştır. Bundan böyle Türkiye’yi yönetmede zorlanacaklar ve dağınık bir görüntü sergileyeceklerdir.

Terör partisinin desteğiyle birinci parti konumuna gelen CHP’de iktidar yüzü göremez ama, ülkemizin karıştırılmasında pekala rol oynayabilir ve böylece Atlantik sistemine olan görevini yerine getirebilir.

Önümüzdeki seçimlere daha dört yıl var. Hem iktidar hem de Muhalefet güçsüz, dağınık ve en önemlisi de çözümsüzdürler. İç ve dış çelişmelerin artarak devam ettiği böyle bir dönemde Türkiye bunları sırtında taşıyamaz.

Bir süredir yürütülen, özünde ise burjuvaziye bel bağlayan, ‘ yapıcı muhalefet’ politikaları da iflas etmiştir.

 

Devrimci Parti İhtiyacı

Böyle bir süreçte kırsal alanda ve emekçi yataklarında örgütlenen Devrimci bir partiye olan ihtiyaç kendini fazlasıyla dayatmaktadır.

Örgütsel anlamda yaşanmakta olan fetret dönemine artık son vermenin zamanı gelmiştir.

Bunun için önümüzdeki yakıcı görev; cesaretle yapacağımız özeleştiridir.

İdeolojik olarak nerelerde hata yaptık, yanlışlarımız neler? Çekinmeden kapsamlı bir muhasebe yapmalıyız.