OSMAN GAZİ OKTAY: GÖZALTINA ALINAN ÖĞRENCİLER SERBEST BIRAKILDI

OSMAN GAZİ OKTAY: GÖZALTINA ALINAN ÖĞRENCİLER SERBEST BIRAKILDI

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından atanan ‘kayyım rektör’ü protesto ettikleri için gözaltına alınan öğrenciler İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.
Öğrencilerin ifade işlemi bittikten sonra savcı Edip Şahiner iki öğrenciyi tutuklama istemiyle Sulh Ceza hakimliğine sevk etti, 20 öğrencinin adli kontrol şartıyla bir öğrencinin de herhangi bir kısıtlama olmadan serbest bırakılmasına karar verildi.
Sulh Ceza Hakimliği, iki öğrenci hakkında tutuklama istemiyle ilgili ve adli kontrolün ne şekilde uygulanacağı ile ilgili karar verecek. 
Savcılıkta ifade veren öğrenciler, polislerin gözaltında kendilerine ters kelepçe takmaya çalıştığını, tekme atıp saçlarını çektiklerini ve hakaret ettiklerini söyledi. Öğrencilerin maruz kaldığı işkenceyle ilgili ifadeler şöyle:
‘Saçım çekildi, tekme atıldı’
Kudret Çetinkaya: Gözaltında bulunduğum süre kapsamında sağlık kontrollerine gitmiş olduğumuz dönemlerde arkadaşımın görüntülerini çekmemelerini söylememiz üzerine dört kadın polis tarafından saldırıya uğradım. Saçım çekildi, tekme atıldı, ayakkabım ve çorabım çıkarıldı. Tarafıma hakaret edildi. Yine bugün sağlık kontrolüne gittiğimiz sırada araçtan indirileceğimiz zaman kelepçelerimizin açılmasını istememiz üzerine şiddete maruz kaldık. 
Ferhat Ergen: Gözaltı sürecinde çıplak aramaya maruz kaldım. 
‘Yere itilip ters kelepçe yapıldı‘
Ebubekir Gönan: Vatan Emniyet binasından gözaltından çıkarıldıktan sonra hastaneye götürülmek için ters kelepçe takmak istediler. Ters kelepçeyi kabul etmediğimi belirttim. Bunun üzerine otoparkta yere itilip sırtıma bastırılmak suretiyle çok sıkı bir şekilde ters kelepçe yapıldı ve çözülmedi.
Kelepçenin çok sıkı olduğunu ellerimi kaybedeceğimi belirtmeme rağmen talebim reddedildi. Zaten doktor muayenesi sırasında bu hususlar rapora yazıldı. Muayeneden sonra tekrar ters kelepçe takılarak adliye nezaretine kadar çıkarılmadı. Nezarethanede kelepçe çıkarıldı. Bu süreçte kötü muameleye, aşağılamaya, küfürlere ve sözlü tacizlere maruz kaldım. 
‘Pantolonumu indirdiler’
Deniz Bahçeçi: Gözaltı sırasında tarafıma ters kelepçe uygulandı. Üst kıyafetler çıkarılmadan pantolonumun bir kısmını indirerek çıplak arama yapmak istediler. İç çamaşırlarımın çıkarılmasını istemediler. Sadece pantolonumun bir kısmının indirilerek görevliler arama yapmak istedi. Karşı çıktım ancak rızam dışında böyle bir arama yapıldı.
Ne olmuştu?
4 Ocak’taki protesto gösterisinin ardından polis iki gün boyunca uzun namlulu silahlar ve koç başlarıyla ev baskınları yaptı. Toplamda 36 kişi gözaltına alındı. Gözaltında tutulan öğrencilere ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ ve ‘görevli memura mukavemet’ suçlamaları yöneltildi. 
Gözaltı işlemi sürerken iktidar yanlısı A Haber kanalında öğrencilerin evinden örgütsel dokümanlar çıktığına ilişkin haberler yayınlandı. Yayınlardan sonra emniyette ifadeleri alınan öğrencilere sosyal medya paylaşımları ve protesto sırasında atılan sloganlar nedeniyle örgüt suçlaması yöneltildi.