NEOLİBERAL OLMADIĞI İÇİN RUS EKONOMİSİ AYAKTA

NEOLİBERAL OLMADIĞI İÇİN RUS EKONOMİSİ AYAKTA

Almanya’nın önde gelen ekonomik araştırma kuruluşu Dünya Ekonomi Enstitüsü (IFW), Rus ekonomisinin yaptırımlar sebebiyle yıkılmayacak kadar güçlü olduğunu ve uzun sürecek bir savaşı kaldırabileceğini açıkladı.

24 Şubat’ta başlayan Rusya – Ukrayna Savaşı’ndan sonra, ABD, Kanada, İngiltere, Avrupa Birliği ülkeleri, İsviçre, Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda, Rusya’ya yaptırım uyguladı.

Amerikan Başkanı Joe Biden, yaptırımların doğrudan Rus ekonomisini hedef aldığını söyledi.

Birçok Batılı uzman ve siyasetçi, yaptırımların Rus ekonomisini birkaç ay içinde çökerteceğini ve Putin’in “savaşı durdurmak zorunda kalacağını” iddia etti.

Bu hafta Rus rublesi, avroya karşı en yüksek değere ulaştı.

Deutsche Welle’nin aktardığına göre Alman ekonomik araştırma kuruluşu IFW, Rusya’nın yaptırımlar sebebiyle yıkılmayacağını ve Rus ekonomisinin durumunu anlatan bir araştırma yayınladı.

 

RUS EKONOMİSİ HAZIRLIKLIYDI

IFW’nin raporuna göre, Rus ekonomisi, Batı yaptırımlarına ve uzun sürecek bir savaşa hazırlıklıydı.

Rusya’nın mali durumu, son yıllarda istikrar yakaladı.

IFW yetkilisi Rolf Langhammer, AB’nin Rusya’ya petrol ambargosu uygulama planlarına ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Batı’nın sert yaptırımları karşısında, Rusya’nın Ukrayna savaşında kısa süre içinde geri adım atacağını ummak, hayal kırıklığı yaratabilir. Gerek bütçesi gerekse yapısal özellikleriyle Rus ekonomisi, kendi kendine yetme üzerine kurulu bir sistem. Savaş ekonomisinin uzun bir direnç gösterebilmesi için gereken ön koşullar mevcut.”

 

RUS REZERVLERİ ÇOK GÜÇLÜ

Rolf Langhammer, Rusya’nın döviz rezervlerinin çok güçlü olduğunu ifade etti.

IFW’nin araştırmasına göre, Rusya’nın kamu borçları, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) yüzde 20’sine denk. Bu oran, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında oldukça düşük.

Rusya’nın ekonomisini güçlendiren bir diğer etmen ise tasarruf ve temkinli harcama politikaları.

Rusya ayrıca başta doğal gaz olmak üzere, kendisine yaptırım uygulayan ülkelere enerji ihracatına devam ediyor.

 

NEOLİBERAL OLMADIĞI İÇİN RUS EKONOMİSİ AYAKTA

Rapora göre Rusya’nın uzun süreli bir savaşı kaldırabilecek kadar güçlü bir ekonomiye sahip olmasının sebebi, kamucu ekonomi anlayışının hakim olması.

IFW’nin araştırmasında, “neoliberal” olarak tanımlanan özel sektörün her alana hakim olması ve hizmet sektörünün geniş yer tutması, Rusya’da olmayan bir durum. Rusya’nın neoliberal ekonomi yerine kamucu ekonomiyi benimsemiş olması, yaptırımlardan daha az zarar görmesine ve uzun süreli bir savaşa girecek kadar tasarruf etmesine yardımcı oldu.

Rusya’nın kamucu anlayışı ve ekonomiye doğrudan müdahalesi, enflasyonun artışını engelledi.

Kaynak:Odatv