MEHMET TANJU AKAD:2022’YE GİRERKEN

Önümüzdeki sene altmışlı yıllarıma veda edeceğim. Yediyle başlayan yıllara ulaşmak iyidir. Tabii seksenlerimi de yaşamak isterim ama bilinmez. Yıllar geçtikçe kendi neslimden arkadaşlarım arasında yaprak dökümü artıyor. Ebediyete intikal, bazılarıyla olan sorunların hepsini siliyor, defterleri kapatıyor. Kişisel anlamda geride kalan yılların muhasebesini hiç yapmadım. Kamil insan değilim. Bir çok hatam, kavgam, küskünlüğüm ve kırdığım insanlar oldu. Haklı olup olmamak artık pek bir önem taşımıyor. İleride hiç taşımayacak. Hatta, bazen hatalarımızı sevebiliriz de, çünkü bunlar yaşamış olduğumuzu hatırlatan şeylerdir. Elimde olsa bazılarını yapmazdım, bazılarını gene yapardım. Sonuçta, insan yaptıklarından çok, yapmadıklarından pişmanlık duyar. Bir taraftan kaybeder, diğer taraftan kazanırsın. Ot gibi yaşayacağına hata yap daha iyi. Sonuçta biraz hüzün kalıyor ama hayat böyle bir şey.

.....

Bugün, kendi neslimiz olarak en önemli çabamızın başarısızlığını, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için gayretlerinizin naifliğini ve nafileliğini tekrar düşündüm. Daha şuurlu olsaydık geride yararlı bir iz bırakabilirdik, olmadı. Gerçi bunun nedenlerini ayrıntılarıyla yüzlerce kez yazdım. Bu işi nasıl yapacağımızı bilmeden, aptal cesaretiyle, kervan yolda toparlanır aklı ya da akılsızlığıyla, tamamen gözleri bağlı bir şekilde, ama en kötüsü kendi özgün yolumuzu arayacağımıza taklitçilikle ortaya atılıp feci darbeler yedik. Hayatta kalanlarımız ise ruhen ezildi. Bir kısmı bu ezikliği inkar için geçmişin hatırasına gene kör bir şekilde sarılınca hala fena halde öfkeleniyorum çünkü düşünmekten, her türlü analizden kaçıyorlar. Bütün bu kargaşalıkta, benim ikinci ve kendi küçük özel savaşım, en başta bu insanları düşünmeye, etraflı bakmaya teşvikten ibaretti. Önyargılara dokunmanın bizim nesilde nasıl tepkiyle karşılandığını biliyorum çünkü manevi olarak eski çürümüş direklere tutunmaya çalışıyorlar. At gözlüğünü çıkarmamak için gösterdikleri tepki en ufak derdim değil diyebilirim ama biraz üzülmüyor değilim. Ayrıca, sağlığa son derece zararlı olmasına rağmen, çoğunluğun gerçeklerden bu kadar korkmasına, samimiyetsizliğine, kendilerini aldatmasına karşı öfkem asla dinmiyor. İşte önümüzdeki veya ondan sonraki on yıl içerisinde bizim nesil tümüyle dünyaya veda edince bu öfkelerin de bir anlamı kalmayacak. Tek tesellimiz, ülkemizi yönetenler teslimiyetin ayıbıyla tarihe geçmişken, bize “yenildiler ama hiç değilse çabaladılar,  korkak değillerdi” diyecekler ama neslimizden o kadar çok işbirlikçi ve hain çıktı ki, bu da lekelendi.

.....

Önümüzdeki yılların getireceği sorunları iyi biliyoruz. Ne var ki bu konularda ne söylesek boş çünkü her nesil kendi sorunlarını kendi bildiği şekilde çözer veya çözemez. Top artık bizden çıktı. Tribünden laf attığımızın pekala farkındayız.

.....

Kendi neslimizle didişmemiz böyle, ama artık dünya yeni insanlara ait. Çok eleştirilmelerine rağmen, temelde bizden daha yapıcı olduklarını hem seziyorum, hem görüyorum. Ancak hayat sorunlardan ibaret değil. Hayatın bin bir zenginliğini de yaşamak, kam almak gerekir. Bunu ihmal eden sorun çözmede de her zaman değil ama genelde başarısız olur. Yıllarını sadece bir alana, örneğin siyasete veya bir başka mesleğe adayanlar kanımca hayatı ıskalar.

.....

Tüm iyi insanlara sağlıklı ve mutlu bir yıl dilerim.