KIBRIS'TA DOĞRU POLİTİKA

KIBRIS'TA DOĞRU POLİTİKA

 

Türkiye, Kıbrıs konusunda en sonunda olması gereken politikaya, yani “iki devletli çözüme” geldi. Bu yönde yapılan açıklamalar, kapalı Maraş bölgesinin iskana ve kullanıma açılması konusunda atılan ilk adımlar, doğal olarak Rum kesiminin ve Yunanistan’ın tepkisine yol açtı.

ABD, İngiltere ve İsrail’in başını çektiği bir uluslararası koalisyon harekete geçti ve Türkiye’nin attıkları adımı ve yaptığı açıklamayı kabul etmediklerini duyurdular.

Buraya kadar normal… Ama İngiltere’nin konuyu Birleşmiş Milletle Güvenlik Konseyi’ne götürmesi ve burada oybirliği ile Türkiye aleyhine bir açıklama yapılması üzerinde düşünmek gerekiyor.

Azerbaycan, Pakistan, Libya dahil en yakın ülkelerin dahi Türkiye lehine hiçbir açıklama yapmadığı ve Türkiye’nin son yıllarda önemli uluslararası sorunlarda ortak tutum aldığı Rusya ve Çin gibi devletlerin ise karşı açıklamalar yaptığı bir tablo ile karşı karşıyayız.

Bütün dünyaya meydan okuyarak dış politikada ülke lehine bir mesafe alamazsınız. Eğer dünyanın en büyük emperyalist gücünü ve onun işbirlikçilerine karşınıza almışsanız ve KKTC’nin bağımsız bir devlet olması gibi önemli bir konuda başarı elde etmek istiyorsanız yanınızda sizinle birlikte hareket edecek dostlarınız olmalıdır.

Ama AKP Hükümetinin şu anda izlemekte olduğu dış politika bu konuda iyimser olmaya olanak bırakmıyor.

ABD emperyalizmine ve İsrail Siyonizmine karşı savaşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a “katil” demeye devam eden bir zihniyet, Kıbrıs konusunda uluslararası arenada yanında duracak ciddi bir devlet bulamaz.

Kıbrıs sadece Kıbrıs değildir, Kıbrıs aynı zamanda Doğu Akdeniz’dir. “Mavi Vatan”dır, Doğu Akdeniz’deki zengin doğal gaz kaynaklarıdır ve bölgeye hakim olmak isteyen emperyalistler açısından son derece önemli bir köprü başı, Türkiye açısından ise vatan savunmasının olmazsa olmazıdır.

Onun için burada karşınızda her zaman ABD, İngiltere ve İsrail başta olmak üzere Batılı emperyalistler olacaktır. Karadeniz’de Rusya’ya karşı NATO tatbikatına katıldığınız, Ukrayna ve Gürcistan’ın NATO üyeliğine destek verdiğiniz, Kırım’da ABD’nin yanında durduğunuz, Suriye’de Beşar Esad’ın karşısında durduğunuz zaman, Kıbrıs’ta da yalnız kalmanız kaçınılmazdır.

Aynı durum, ABD ile anlaşarak Afganistan’da kabil havaalanının güvenliğini üstlenmeye soyunmak için de söylenebilir.

Dış politika da tutarlı olmak zorundasınız. ABD’ye karşı Rusya’yı, Rusya’ya karşı ABD’yi kullandıklarını zannedenler, gerçekte sadece kendilerine olan güvenin yok olmasına neden olurlar ve ciddi bir uluslararası sorunla karşılaşıldığı zaman yalnız kalmaları kaçınılmaz olur.

Kıbrıs’ta iki devletli çözüm biricik doğru politikadır. Bu politikaya çok ciddi bir uluslararası destek de sağlanabilir. Ama bunun için öncelikle tutarlı olmak gerekiyor.

Çözüm, Atatürk’ün Bölge Merkezli Dış Politikasını tutarlı olarak savunmaktan geçiyor.

Haber2021’den…