KAMİL DEDE'DEN ERDOĞAN'A "İŞSİZLİK" YANITI

Sosyalist Cumhuriyet Partisi'nden Erdoğan'a ‘işsizlik’ yanıtı

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri Kamil Dede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işsizler için söylediği 'nankör bunlar' ifadelerini eleştirerek "ülkeyi yönetenler halkın aklıyla alay edercesine iş olduğunu ancak insanların iş beğenmediğini ileri sürecek kadar yüzsüzleşebilmektedir" dedi.

Sosyalist Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri Kamil Dede, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın herhangi bir sorunun asıl kaynağını örtbas ederek başkalarını suçladığını söyleyerek açıklamasında şunlara yer verdi: "Yine şaşırtmadı, suçlayacak birilerini buluverdi. Erdoğan'ın bu kez hedefinde işsizler vardı. Gaziantep'te bir tekstil fabrikasına yaptığı ziyarette konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi Ercan Bey'le onu konuşuyorduk, güzel bir tespit ki ben onu zaten biliyorum, o da şu; 'Biz işçi arıyoruz, bulamıyoruz' diyor. Ama ne diyor birileri? 'İş yok' Nankör, nankör bunlar. Yan gelip yatarak para kazanmak istiyorlar. İşte bak buyurun, Ercan Bey diyor ki 'Ben eleman arıyorum bulamıyorum' Eskişehir'deydik geçenlerde orada da aynı şeyi söylediler; 'Eleman arıyoruz, bulamıyoruz' İş arayana ekmek var, aş arayana ekmek var ama yan gelip yatarak parayı istersen kusura bakma o yok" ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE İŞSİZLER TOPLUMUNA DÖNÜŞÜYOR

Erdoğan bu çıkışıyla aslında ortada bir iş olduğu ancak o işte çalışacak işçi olmadığı, yani insanların iş beğenmediği algısı yaratmaktadır. Yani Erdoğan'a göre Türkiye'de işsizlik sorunu yoktu, sorun iş beğenmeme sorunu, yan gelip yatarak para kazanma sorunuydu. Böylece son aylarda hükümete yakın medya kuruluşlarınca yapılan "İş çok, işçi yok" haberlerinin servis edildiği merkezin neresi olduğu da anlaşılmış oldu. Ne yazık ki Türkiye, gün geçtikte işsizler toplumuna dönüşürken ülkeyi yönetenler halkın aklıyla alay edercesine iş olduğunu ancak insanların iş beğenmediğini ileri sürecek kadar yüzsüzleşebilmektedir.

 

ERDOĞAN HEDEF ŞAŞIRTIYOR

Halbuki yandaş haline getirdikleri Türkiye İstatistik Kurumu'nun her ay açıkladığı işgücü verileri incelendiğinde bile işsizliğin günbegün arttığı gerçeğiyle karşılaşmaktayız. Yandaş TÜİK'in verilerine göre dar tanımlı işsiz sayısı 3.8 milyon civarında iken bu veriye iş bulma ümidini kaybedenleri, iş aramayıp çalışmaya hazır olanları, zamana bağlı eksik istihdamı ve mevsimlik çalışanları da eklediğimizde geniş tanımlı işsizliğin 7.9 milyon civarında olduğu görülmektedir. Yandaş kurumların verileri dahi ülke ve emekçiler için tehlike çanlarının çalmaya başladı.