Kaan Arslanoğlu:BİLİM İLE ALDATMA

YAŞAR NURİ Hocanın bir kitabı vardır: ‘Allah ile Aldatmak’. Dünyada ve ülkemizde Allah ile aldatma yaygın. Fakat şundan emin olun “bilim” ile aldatma en az 10 kat daha yaygın.

Sağcısıyla solcusuyla şöyle bir algı yaratıldı ve artık çok güçlü: Bağımsız, insanlık yararına bir bilim var ve devletler üstü, sosyal sınıflar üstü. Ne diyorsa yasadır, ANAYASADIR. Hayır, bilim doğrudan para babalarının hizmetinde, devletlerin ve devlet politikalarının denetimindedir. Devletlerin çıkarlarının sürekli birbiriyle çatıştığını da göz önüne alırsanız: Bilimin bağımsız ve insanlık yararına tarafı geridedir, yani üçüncü sırada. Bizim gibiler işte bilimin sansür edilen bağımsız yanını temsil ediyor, gerçek bilimi ve gerçek bilimsel yöntemi temsil ediyor. Ekranlardan tek taraflı konuşturulanlar ise işte birer suret.. kullan at suret…

Sağlıktan devam edeceğiz, ama araya sosyal bilim sokalım. Ülkemizde vatandaşın nereden baksanız dörtte üçü Atatürkçü. Hem de çoğu koyu Atatürkçü. Bu kadar koyu Atatürkçünün yaşadığı bir ülkenin çok daha ileri bir yerde bulunması gerekirdi, çekincemizi erteleyelim. Başka bir şeyden bahsedelim. Hangi Atatürkçülük? 1938’den sonraki Atatürk çizgisi Atatürk’e tamamen yabancı bir çizgi. Bıçakla kesilmiş gibi geçmiş bir tarafa bırakılmış, hafıza tamamen silinmiş. Atatürk’ün 6 oku geriye bükülmüş. Yedi koldan sözde bilimi, akademisi, siyasetçisi, medyacısı, sanatçısıyla… parti liderleri, generalleriyle.. bize o tarihten beri bambaşka bir Atatürk anlatılmış, anlatılmaya devam ediyor.