KAAN ARSLANOĞLU YAZDI:SAĞLIKTA ŞİDDET ARTTI MI AZALDI MI?

Yabancı tıp dergileri sağlıkta şiddetin son yıllarda belirgin oranda arttığını, bunun Covid-19 ile de bağlantılı olduğunu yazıyor. Salgın furyasının başlangıcında hekimler ve sağlık çalışanlarına halkın duyduğu minnet ve saygı çok yüksekti. Sağlıkçılar birçok kayıp vermelerine karşın kahramanca mücadele ediyordu. Bu da kamuda beklenen manevi karşılığını buluyordu. Ancak salgın hafiflemeye başladıktan sonra durum neredeyse tersine döndü. Sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar ayrı bir pandemi haline geldi. Durumun dışarıda tartışılan olası nedenlerini (bizde hiçbir şey tartışılmaz, sadece kirli siyaset yapılır) ben de eklemeler yaparak sıralıyorum:

1- Salgınla birlikte tıbbın ciddi hastalıklar karşısındaki zavallılığı iyice ortaya çıktı. Mars’a seyahatten bahsedildiği, dünyanın öteki ucuyla sıradan her kişinin görüntülü konuşabildiği bir çağda virüslere karşı etkili bir ilaç bulunabilmiş değil.

2- Hastalığa karşı kullanılan birçok ilacın etkisiz olduğu, bazılarının çok zararlı olduğu ortaya çıktı. Ölümlerin ne kadarının yanlış tedaviden kaynaklandığı da belli değil.

3- Aşıların tek taraflı olarak propaganda edildiği kadar etkili olmadığı, iddia edilenin yarısı kadar bile başarılı olmadığı anlaşıldı. Aşının totaliterliğe varan propagandasıyla aslında bu hastalığın tedavisinin bulunamadığı gerçeği gürültüye getirildi.

 

4- Buna karşın tıbbın sözde alimleri medyanın bilinçli siyasetinin piyonları olarak tüm dünyada panik yaydılar. Karşı sözler bir yana, bilimsel tartışmaları da faşistçe bastırdılar. Bilimin ve tıp biliminin tröstlerin ve büyük devletlerin çıkarlarının hizmetinde olduğu açıkça görüldü.

5- Oluşturulup yükseltilen panik dalgaları toplumun ruhsal dengesini iyice bozdu. Psikiyatrik hastalıklar arttı. Covid dahil tüm hastalıklara direnç azaldı.

6- Eve kapanma ve panik metabolik hastalıkları ve tüm başka hastalıkları arttırdı. Salgın hafifleyince sağlık kurumlarında büyük yığılmalar yaşandı. Koruyucu önlemleri yalnızca maskeyle ve aşıyla sınırlamak hastalıklara karşı direnç geliştiren temel tıbbi önlemleri iyice unutturdu.

7- Covid dışındaki hastalıkların takibi ve tedavisinde ciddi aksamalar yaşandı ve bu da ölümleri artırdı.

Sansür gelmezse devam edecek…