İSMAİL DURNA : SERT TEPKİ

İSMAİL DURNA : SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi (YİK) Bülent Arınç’ın açıklamaları üzerine, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) ve Yargıtay’dan yanıt geldi.
Bülent Arınç, tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş adamı Osman Kavala için Habertürk TV’de “Tahliye edilmeleri lazım” açıklamasını yaptı. Arınç devamında, “Ben, Cumhurbaşkanı ve Adalet Bakanı adaletten yanayız. Biz adil yargılama istiyoruz. Ancak hakimler yanlış yapıyor. Uyarıyorum, yakın gelecekte onlar zarar görür” açıklamasında bulundu.  
Bugünkü hakimleri ve savcıları kasteden Arınç sözlerine şöyle devam etti: “Bu kararı veren insanlar sorumluluk alsınlar. Bu sorumluğun dışında hareket ederlerse ben onlara çok uzak olmayan bir geçmişte yaşananları söylerim. Ergenekon davaları da böyleydi. Ama şimdi o Ergenekon’da karar veren hakim ve savcıların nerede, hangi durumda olduklarında bakın lütfen.”
“CEVABI BÜYÜK TÜRK MİLLETİNDEN ALACAKLAR”
Yargıtay Üyesi ve eski Adalet Bakanı Kenan İpek, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Arınç’ın hakim ve savcılar için “Yakın gelecekte onlar zarar görür” sözlerine tepki gösterdi.
İsim vermeden Arınç’ı hedef alan İpek, “Makamı, görevi ve sıfatı her ne olursa olsun, FETÖ ve PKK terör örgütü mensuplarını soruşturan ve yargılayan Hakim ve savcılarımızı; FETÖ mensubu ihraç edilmiş hakim ve savcılarla mukayese ile tehdit edenler cevabı Büyük Türk Milletinden alacaklardır” dedi.
Eski Adalet Bakanı İpek’in “cevabı büyük Türk milletinden alacaklardır” sözü “seçimleri mi işaret ediyor” sorusuna neden oldu.