AVRUPA BİRLİĞİ YAPTIRIMLARA BAŞLADI

AVRUPA BİRLİĞİ YAPTIRIMLARA BAŞLADI

Avrupa Birliği Türk demir-çelik sektörü için aldığı kararla birlikte tartışmalara neden olan "yaptırım" açıklamalarını uygulamaya koydu...
Avrupa Birliği Türk demir-çelik sektörü için aldığı kararla birlikte tartışmalara neden olan "yaptırım" açıklamalarını uygulamaya koydu.
Avrupa Birliği, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma faaliyetleri nedeniyle aşamalı yaptırım kararı almıştı.
Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nde yayınlanan karara göre Avrupa Birliği, Türkiye'den belirli sıcak haddelenmiş demir, alaşımlı ve alaşımsız çelik ürünlerinin ithalatına geçici anti-damping vergisi uygulanmasına karar verdi.
AB Komisyonu, Türkiye'den belirli sıcak haddelenmiş demir, alaşımlı ve alaşımsız çelik ürünlerinin ithalatına anti-damping soruşturmasını 14 Mayıs 2020'de başlatmıştı. 
Soruşturma, Avrupa Birliği'nin çelik üreticilerinin yüzde 25’inden fazlasını temsil eden Eurofer tarafından 31 Mart 2020'de yapılan şikayet üzerine açılmıştı.
12 Haziran 2020'de de Komisyon, aynı ürünler için anti-destekleme soruşturması başlatmıştı.
Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, Dünya gazetesine yaptığı açıklamada geçici süre için alınan karara karşı Türk üreticilerinin itirazda bulunacaklarını bildirdi. Söz konusu verginin kurum bazında kararlaştırıldığının altını çizen Yayan, “Her kuruluş ayrı ayrı itirazda bulunacak” diye konuştu.
ANTİ-DAMPİNG VERGİSİ NEDİR
Damping; bir malın Türkiye’ye ihraç fiyatının, benzer malın normal değerinin altında olmasını ifade eder.
İç piyasadaki üreticinin korunması amacıyla normal değerin ihraç fiyatını aştığı miktar kadar dampinge karşı vergi (antidamping vergisi) uygulanır.