HDP İLE ANAYASA YAPILMAZ ANAYASA YIKILIR

HDP İLE ANAYASA YAPILMAZ ANAYASA YIKILIR

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek: HDP ile Birlikte Anayasa Yapılmaz Anayasa Yıkılır

Perinçek, Ak Parti hükûmetinin Anayasa çalışmalarında HDP'yi ziyaret etmesinin PKK’ya karşı mücadeleye zarar verdiğini belirtti. Vatan Partisi Lideri, 'HDP, PKK’nın koludur. Ziyaret Mehmetçiğe kurşun sıkan bir örgütü meşrulaştırmaktır.' dedi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek: HDP ile Birlikte Anayasa Yapılmaz Anayasa Yıkılır

AYDINLIK / ANKARA

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ankara’da partisinin Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek, Ak Parti Hükümetinin HDP ziyaretinin HDP’yi meşrulaştırdığını ve PKK terör örgütüne karşı yürütülen mücadeleye zarar verdiğini belirtti. Perinçek, Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı ve Genel Sayman Vekili Yıldırım Gençer’le birlikte yaptığı açıklamalarda özetle şu görüşlere yer verdi:

 

ANAYASA YIKICILARINA ANAYASA ZİYARETİ

AK Parti Hükümeti temsilcileri, Anayasa değişikliği çalışmaları kapsamında, PKK’nın emrindeki HDP’yi ziyaret etti.

HDP, terör örgütü PKK’ya terörist toplayan, para toplayan, bölücü terörün propagandasını yapan bir örgüttür.

HDP, PKK’nın elidir, koludur, bacağıdır.

HDP ile birlikte Anayasa yapılmaz, Anayasa yıkılır.

HDP’nin PKK emrinde Türkiyemizin toprak bütünlüğüne, millî birliğine, kamu düzenine ve halkın kardeşliğine karşı savaştığı cümle âlemin bildiği bir gerçektir. Nitekim Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da, HDP’nin Anayasa yıkıcısı bir faaliyetin odağı haline geldiğini saptamış ve kapatma davası açmıştır.

 

MEHMETÇİĞE KURŞUN SIKMAYI MEŞRULAŞTIRMAK

Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Polisi ve köy korucularımız, PKK’ya öldürücü darbeler indiriyor ve terör örgütünü bitirme hedefine ilerliyor.

Bu koşullarda, üstelik birlikte Anayasa yapma iddiasıyla gerçekleştirilen HDP ziyaretine hiçbir hukukî kılıf bulunamaz.

Bu ziyaret, hukuku çiğnemenin ötesinde Mehmetçiğe kurşun sıkan bir örgütü meşrulaştırmak gibi çok ağır sorumlulukları olan bir eylemdir.

HDP’yi kapatma davası, Anayasa Mahkemesi koridorlarında süründürülüyor.

Bu dava, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ve Siyasal Partiler Kanunu’na göre yürütülmüyor, ABD ve AB emperyalistlerinin baskıları çerçevesinde, evet süründürülüyor.

Anayasa Mahkemesi Başkanı ve Heyeti, Anayasa'yı uygulama cesaretini göstermiyor. Daha acısı PKK terör örgütüne karşı canıyla ve kanıyla savaşan güvenlik kuvvetlerimizin kararlılığını da paylaşmıyor. Anayasa Mahkemesinin yüreği, Türk'ü ve Kürt'üyle bütün Türk milletiyle birlikte çarpmıyor. Anayasa Mahkemesinin kulağı, Şanlıurfa’dan Van’a kadar Güneydoğu halkımızın feryatlarını da duymuyor.

 

AK PARTİ ATLANTİKÇİ CHP VE İYİ PARTİ’NİN KONUMUNA DÜŞÜYOR

AK Parti, HDP ziyareti siyasetini sürdürürse, HDP’nin dostları arasına katılır. Bu tutum, CHP ve İYİ Parti’nin tutumudur. ABD denetiminden kurtulamayanlar, Atlantik’in sömürücü ve bölücü sistemi içinde çırpınırlar ve Türkiye’yi yönetemez duruma düşerler.

 

SİSTEM ACZ İÇİNDE

Atlantik sistemi içinde, iç siyasette, ekonomide, güvenlikte, dış siyasette yalnızca bocalanır.

Bir kez daha kanıtlanmaktadır ki, Atlantik Sistemi içinde Türkiye’nin hiçbir sorunu çözülemez.

Yaşadığımız olay sistemin aczidir.

ABD merkezli ve İsrail dostu sistem, çözümsüzdür ve çıkmazdadır.

Ancak Türkiye çıkmazda değildir. Çünkü Vatan Partisi var. Türkiye’nin ufkunda Üreticilerin Milli Hükümeti var.

 

'KÜRT AÇILIMI' YA DA 'ÇÖZÜM SÜRECİ'NE DÖNÜŞ YOK

Kamuoyunda “AK Parti Hükümeti yeniden 2010 yılında ABD’nin dayattığı 'Kürt Açılımı’ ya da ‘Çözüm Süreci’ denen siyasete dönüyor” gibi söylentiler dolaşmaya başladı.

Dün Türkiyemizin Doğu ucunda Pervari’nin kahraman insanlarıyla birlikteydik. Onlara da belirttim: Türkiye, Kürt Açılımı politikasına kesinlikle dönmeyecektir. Buna hiçkimsenin gücü yetmez. Hiçbir iktidar, Türk Milletine, Mehmetçiğimize ve Polisimize ihanete kalkışamaz.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Polisi ve köy korucumuz, PKK terörünü bitirmede son aşamaya girmiştir.

İstiklâl Savaşı’yla kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Edirne’den Hakkari’ye kadar egemenliğini ve halka dayanan otoritesini sürdürecektir. Vatanımızın tek karış toprağında bile bölücü teröre yaşam hakkı yoktur. Bunu herkes bilsin. Terörden büyük acılar çeken ve artık yeter diyen halkımızın talebi de budur.

 

SON ÇAĞRI

PKK terör örgütünün aldattığı gençlerimiz için tek çıkış yolu, analarının kucaklarına geri dönmeleri, teslim olmaları ve Türkiye’nin önümüzdeki Üretim Devrimi atılımında emekleriyle yer almalarıdır.

Onlara son çağrımız şudur: Elinizdeki ABD ve İsrail silahlarını yere atın. Türkiye’nin birlik ve kardeşliğine katılın.

 

‘BAHÇELİ DOĞRU TUTUMUNDAN VAZGEÇMEZ’

Doğu Perinçek “MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Ak Parti’nin HDP ziyaretini olağan karşılamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu da yanıtladı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun açıklamaları hakkında da konuştu. Doğu Perinçek şu cevabı verdi:

“Sayın Bahçeli ve MHP, yaşadığımız süreçte Türkiye’nin birliği, bütünlüğü ve bağımsızlığı ile PKK ve FETÖ’nün temizlenmesi konusunda kararlı siyasetler izliyor. Onun için onları eleştirmek istemem. Burada bir ittifak dayanışmasının gereği olarak Sayın Bahçeli o tür açıklamada bulundu. Ama PKK ve HDP’yle birlikte anayasa yapılmayacağını herhalde Sayın Bahçeli de hepimiz kadar çok iyi biliyordur. Bu süreçte doğru tutumundan da vazgeçmesine hiçbir ihtimal vermiyorum.”

 

‘GLADYO KRALİÇESİ AÇIKLAMASI’

“Bir gladyo kraliçesi ancak bu açıklamayı yapar. Biden ittifakı içinde öyle bir sağlam yere oturmuş ki Sayın Akşener ‘Niye Ak Parti’yle berabersin’ diye HDP’yi eleştiriyor. Akşener Mehmetçiğe kurşun sıkanların partisiyle birlikte olduğunu açıklıyor. Onun konumu o zaten. Hepsini ABD yukarıdan yönetiyor. Ne oluyor? İyi Partililer toptan Vatan Partisi’ne geçiyor.”

 

‘PKK BU KADAR SAVUNULABİLİR’

“CHP, HDP ve PKK’yı bu kadar savunabilir ancak. PKK’yı bitiren Mehmetçiğin süngüsüdür. Polisimizin elindeki silahtır. Köy korucumuzun elindeki tüfektir. PKK, Ankara’da gevezelikle, Meclis kürsülerinden PKK lehine konuşmalar yapılarak bitirilmez. PKK’nın bitişini önlemeye çalışıyorlar. CHP kurultayında alınan özerklik kararıyla mı bitirilecek PKK? CHP sanırım 2010 kurultayıydı, resmen 1200 delegesinin oyuyla özerklik kararı aldı. Bu kararlarla PKK beslenir. Kayyumlar yerine belediyeleri PKK’ya vererek, PKK büyütülür. CHP kayyumlara da karşı çıkıyor. Kayyumlara karşı çıkarak PKK büyütülür. CHP bu politikanın temsilcisi.”

 

‘DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMASI DERS’

Perinçek, toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu’nun Ak Parti’nin HDP ziyaretine desteğinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“Davutoğlu kim? Başbakanlık’tan gönderildiği zaman Foreign Policy, meşhur ABD Dışişleri Bakanlığının yarı resmi organı, ‘Amerika Ankara’daki adamını kaybetti’ başlığını attı. Davutoğlu’nun açıklaması HDP’yi ziyaret edenlere çok önemli bir ders, çok önemli bir mesaj. Amerika’nın adamlarıyla aynı politik çizgiye girmiş oluyorlar. Davutoğlu ve Babacan’ın siyasetlerinin peşine takılmış oluyorlar. Herkes bunu çok iyi düşünmelidir. Davutoğlu’nun siyasetlerini paylaşmak herhalde Ak Parti’ye hiçbir şey getirmez. Bu Ak Parti’nin Davutoğlulaşması anlamına gelir. Burada Ak Parti açısından bir gelecek yok.”

 

‘TAVRIMIZ SAVAŞANLARIN TAVRI’

Perinçek, Karar Gazetesi başta olmak üzere bazı medya kuruluşlarında ‘teslim’ çağrılarına ilişkin çıkan ‘çelişki’, ‘geri adım’ vb. değerlendirmeleri “Her iki açıklamam birbirini tamamlıyor. Hiçbir çelişki yok.” sözleriyle karşıladı:

“Bir yandan ‘Çözüm süreci’, ‘Kürt açılımı’ denen, ‘PKK’ya hendek kazma fırsatı veren o döneme geri dönülemez.’ diyoruz. Bir yandan da PKK’nın aldattığı, ABD ve İsrail’in ellerine silah verdiği gençlere ‘Size son çağrı, PKK bitiyor. Silahlarınızı atın Türkiye’nin kardeşliğine katılın’ diyoruz. PKK’yı bitirmek nasıl olacak. Bir yandan Mehmetçik, polis, köy korucusu canıyla kanıyla savaşıyor. Bir yandan da PKK’da bir çözülme var ve onu hızlandırmamız lazım. 'Daha çok can verelim, daha çok kan verelim, PKK içinde dayanışmayı güçlendirelim.' Bu mu doğru politika?”

 

‘SİYASETİMİZ TSK BİLDİRİSİNDE’

“Bakın Vatan Partisi’nin siyaseti ne oldu? İki gündür TSK Hakkari dağlarına bildiriler atıyor. Aynı çağrıyı yapıyor. ‘Silahları atın, teslim olun’ diyor. İfadelerimiz bile aynı. Çünkü onlar savaşıyor. Biz de savaşıyoruz Vatan Partisi olarak. Savaştığımız için İsrail’e, ABD’ye, PKK’ya alet olan, bu ülkenin analarının süt emzirdiği insanlarımıza diyoruz ki ‘Artık alet olmaktan vazgeçin, bunun sonu yok. Silahınızı atın ve gelin katılın.’ İşte bu savaşta olanların çağrısı. Savaşta olmayan laylaylom içinde, ‘oh’ keyfi yerinde. O can vermiyor, kan vermiyor, dağlarda terörist kovalamıyor. Asker, polis, köy korucusu, Pervari halkı can versin. Burada da beyefendiler sözüm ona PKK karşıtı söylemler içinde bulunsun. Yaptıkları iş ne? Sonuç itibariyle PKK’nın aldattığı gençlerle PKK arasındaki bağları kuvvetlendirmek. O bakımdan tavrımız savaşanların paylaştığı tavırdır.”

 

‘İNSANLAR İŞ İSTİYOR, AŞ İSTİYOR’

Perinçek Diyarbakır, Mardin, Kızıltepe, Siirt ve Pervari gezisine ilişkin izlenimlerini de paylaştı. Yöre halkının ‘açılım’ değil, ‘iş, aş’ istediğinin altını çizen Perinçek şöyle anlattı:

“Halk Ak Parti’nin HDP ziyaretinden çok büyük bir endişe içinde. Belediye başkanlarından, Ak Parti ve diğer parti tabanlarından insanlara kadar halk, ‘Huzur geldi’ diyor. ‘Hayvanımızı otlatabiliyoruz. Artık Cudi Dağı’nda terörist yok, şenlikler yapıyoruz.’ diyor. ‘Barış geldi’ diyor. ‘Açılım süreci vs. ile PKK’yı mezarından çıkarıp hortlatmanın bir alemi var mı’ diyor. Açılım süreci denilen, ölen PKK’yı mezarından çıkarıp hortlatmak. Halk o döneme dönmek istemiyor. Bu girişimlerle o halkı da karşılarına almış oluyorlar… Partimizin siyasetleri orada büyük ilgiyle karşılandı. İyi Parti’den 150 vatandaşımız istifa ederek Mardin Kızıltepe’de Vatan Partisi’ne katıldı.  HDP’den yoğun katılmalar var. HDP’den katılanların bir kısmı da işte bizim ‘Silah bırakın alet olmayın’ çağrımız nedeniyle katıldı. Çağrımızın umut yarattığını ifade eden çok sayıda kişi oldu. Güvenlik kuvvetleri de partimizin bu tavrının çok yerinde olduğunu, zamanının kritik olduğunu belirterek kutladı bizi.”

“Diyarbakır, Mardin, Siirt’te insanlar iş istiyor, aş istiyor. Kahveler dolu. Rakamlar veriliyor o kadar çok kahvehane, kafe var ki gençlerimiz orada işsiz güçsüz oturuyor. Oralarda hayvan ürünlerimizi, süt ürünlerimizi işleyecek fabrikalar açabiliriz. Yem, gübre fabrikaları açabiliriz. Tarım yatırım yapabiliriz.”

 

‘HALK DA ŞEHİTLER VERDİ’

“Asker ve polislerimizin şehit olması üzerinde duruyoruz. Ama bölge halkı da yüzlerce şehit verdi. Yalnız Pervari’de yüzlerce şehit var. Bakın Siirt Pervari HDP’nin örgüt kuramadığı tek ilçe. Etrafındaki dağlarda teröristler geziyor ama HDP, Pervari’ye giremiyor. Diyarbakır, Mardin, Urfa, Bingöl, Bitlis, Hakkari, Ağrı; yöre yöre halk da şehitler verdi. Açılım demek PKK’ya mayın döşemek için fırsat. O mayına kim ayağını basacak. Bizim çağrılarımıza itiraz edenlerin o mayına basma ihtimalleri yok. Onlar halılara ayak basıyorlar. Mayına ayak basanlar o çağrıların kıymetini biliyor.”