HASAN MERCAN : “ÜRETİME KİM KARAR VERECEK?”

Devlet “üret arkadaş” demeli. Üretim planlaması yapmalı. Ürettiğimiz ürünlere değer fiyatından satın alma garantisi vermeli. Oysa planlama yok. Kooperatif yok. Destekleme hiç yok. Peki ne var? Bağımlılık var. Hükümet “Pancar üretimine tütün üretimine kısıtlamayı kaldırıyorum. Bundan böyle halkıma kanserojen içerikli Amerikan tütününü içirtmeyeceğim, Cargill'in ürettiğ nişasta bazlı tatlandırıcıyı yedirtmeyeceğim “ diyebiliyor mu? Diyemiyor. Demeli.

SÖZ HAKKIMIZ YOK

Mazot gübre dahil tüm girdi fiyatlarını istedikleri gibi ayarlıyorlar.

Ürettiğimiz ürün fiyatlarını da istedikleri gibi belirliyorlar.

Üretmek ve satmak dışında söz hakkımız yok.

PLANLAMA YOK

Küçük üretici desteklenmiyor. Gene de çalışıp çabalayıp ayakta durmayı başarıyoruz. Kendi yağımızla kavruluyoruz. Ürünün para etmediği zaman da oluyor. Bu sefer sıkışan çiftçi bankaların yolunu tutuyor. Çivril köylerinde Banka kredisi kullanan çiftçilerin %90’ı iflas etti.

Arada bir yapılan desteklemeler ise plansız yapılıyor. Örneğin Devlet ceviz üreticisine destek verdi. Önüne gelen ceviz dikti. Dağ taş ceviz oldu. Fiyatlar düştü. Dört yıl önce kilosunu 20 liraya sattığımız cevizi bu yıl 16 liradan satmak zorunda kaldık.

KORONA SALGININDAN DA DERS ALINMADI

Bizim köyde koronadan hastalanan oldu ama bir kişi dışında ölen olmadı. Civar köylerde öyle. Ölümler hep nüfusu kalabalık merkezlerde oluyor. Salgın başladığında tarım üretiminin önemine değinildi ama çabucak unutuldu. Nohut, mercimek dahil samanına kadar dışarıdan alıyoruz. İş işten geçmiş değil. Tarım ürünleri ithalatına verilen milyarlar biz çiftçilere verilse üretim patlaması yaşanır. Kendi kendimize yettiğimiz gibi üretim fazlasını da komşu ülkelere veririz. Dışarıya da avuç açmayız. Bunun yolu da tarıma birinci önceliği vermekten geçiyor.

KÖY OKULLARI YENİDEN AÇILMALI

Bizim köyün iki katlı kaloriferli okulu bomboş duruyor. Çevre köyler de de öyle. Köy okulları yeniden açılmalı.

Tarım para edince göç de önlenir. Düğün dernek olur. Gençlerimiz şehirlerin yolunu tutmaz. Gidenler de geri gelir. Böylece nüfusu kırsal bölgelere yayarak büyük salgınlara karşı da hazırlıklı oluruz. Al sana köklü çözüm.

SATIN ALMA GARANTİSİ VERİLMELİ

Uygun bölgelerde devlet çiftlikleri yeniden kurulmalı. Küçük üretici desteklenmeli.

İsteyen istediğini üretmemeli. Devletçe üretim planlaması yapılmalı. Buğday, pamuk, pancar gibi stratejik ürünlere destek verilmeli.