HALUK BAŞARAN: PANDEMİYE RAĞMEN ARTAN KAR

HALUK BAŞARAN: PANDEMİYE RAĞMEN ARTAN KAR

Patronlar işçi ücretleri konuşulduğunda pandemiden olumsuz etkilendiklerinden yakınırken veriler durumun öyle olmadığını gösteriyor. Kasım ayında şirketlerin üretimi de gelirleri de arttı.
Koronavirüs pandemisine rağmen Türkiye’de şirketlerin geliri ve üretimi arttı. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam ciro kasımda aylık bazda yüzde 5,4 ve yıllık bazda yüzde 38,9 arttı. Türkiye genelinde sanayi üretimi kasımda aylık bazda yüzde 1,3 ve yıllık bazda yüzde 11 yükseldi.
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, kasımda yıllık bazda; madencilik ve taş ocakçılığı sektörü üretimi yüzde 4,6, imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 11,6, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi yüzde 7,5 arttı.
TÜİK verilerine göre kasımda aylık bazda; madencilik ve taş ocakçılığı sektörü üretimi yüzde 0,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,5 artarken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi yüzde 0,1 azaldı. Yıllık değişimler, takvim etkisinden arındırılmış endeks değerlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimini, aylık değişimler de, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks değerlerinin bir önceki aya göre değişimini gösteriyor.
Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam ciro kasımda aylık bazda yüzde 5,4 ve yıllık bazda yüzde 38,9 arttı.
SANAYİDE CİRO YÜZDE 46 ARTTI!
Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre, kasımda yıllık bazda; sanayi sektörü cirosu yüzde 46,2, inşaat cirosu yüzde 16,6, ticaret ciro endeksi yüzde 44,6, hizmet ciro endeksi yüzde 16,0 arttı.
TÜİK verilerine göre kasımda aylık bazda; sanayi sektörü cirosu yüzde 5,5, ticaret cirosu yüzde 7,0, hizmet cirosu yüzde 3,0 artarken, inşaat cirosu yüzde 2,5 azaldı.