Gürbüz ÇUHADAR: 50 YILLIK PARTİMDEN AYRILIYORUM

Gürbüz ÇUHADAR: 50 YILLIK PARTİMDEN AYRILIYORUM

Vatan Partisi MKK Üyesi Gürbüz Çuhadar: 21 yaşında girdiğim partimden 71 yaşında ayrılıyorum.

Son günlerde yayınlanan istifalarla çalkalanan Vatan Partisi'nde bir istifa daha yaşandı. 50 yıllık Partili ve Merkez Karar Kurulu (MKK) Üyesi Gürbüz Çuhadar, "Partim bana nerede bir haksızlık görürsen, küçük hesaplar yapmadan ona karşı çıkmayı öğretti. Bugün de öyle yapıyorum. 21 yaşımda girdiğim partimden 71 yaşımda ayrılıyorum. diyerek istifa etti. Çuhadar'ın yayınladığı istifa metni şu şekilde:

ÖZGEÇMİŞİM

Erzincan ili, merkeze bağlı Derebağı Köyü'nde yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. On yedi yaşına kadar köyde çiftçilik yaparak geçimimizi sağladık. Yaptığımız iş geçimimizi sağlamıyordu. Ben de Zonguldak maden ocaklarında çalışan akrabamın yanına gittim. Akrabamın yardımıyla 1967'de Zonguldak Karodan Bölgesi Gelik Maden Ocağı'nda madenci olarak işe başladım. Çalıştığım maden ocağı bana yabancı değildi. Bu maden ocağında, yüzlerce metre yerin dibinde benden önce benden önce Fransızlar döneminde dedem, babam cumhuriyet döneminde ve ben de 1967 yılında kömür çıkaran kuşağın temsilcisiydim. 1968 yılında maden ocakları önünde Türkiye İşçi Partisi'nin dağıtılan bildirileriyle karşılaştım. Bildiri; benim yoksulluğumu, bu yoksulluğa sebep olanları ve onların sömürü sistemini anlatıyor, işçileri TİP'te örgütlenmeye çağırıyordu. Dağıtılan bildiride kendimi bulmuştum. 1968'de gidip TİP'e üye oldum. TİP Zonguldak il başkanlığının yaptığı bir toplantıda, Zonguldak maden ocaklarında yeraltında çalışan madenciler arasında TİP'in en genç üyesi olarak beni tanıttılar. 1969'da askere gittim. Askerden izinli köyüme geldiğimde, köyde Şafak bildirisiyle karşılaştım. İzinden birliğime döndükten sonra kışlada radyo haberlerinde 12 Mart 1971 askeri darbesini gerçekleştiren Amerikancıların, sıkı yönetim komutanlıkları aracılığıyla yayınlamış olduğu bildirilerde TİİKP'yi takip ettim. Askerliğim bittikten sonra İstanbul'a geldim. İnşaatlarda demircilik, su tesisatçılığı yaptım. İstanbul Kartal'da partili arkadaşlarla tanıştım. Partili ve örgütlü mücadelem 1971 yılında başladı. 1972 yılında Anadolu Holdinge bağlı Jawa Fabrikasında işe girdim. Sarı sendikacılığa karşı mücadeleye önderlik ettim. İşverenle yapılan toplu iş sözleşmesinde anlaşamadığımız için 2 yıl grev yaptık. Ve o greve önderlik ettim. İş yeri temsilcisi seçildim. İşverenle sendika beni "Maocu" olduğum gerekçesiyle temsilci olarak atamadılar. 12 Eylül 1980 darbesi sabahı işten atıldım.

https://www.haber2021.com/userfiles/images/cuhadar.jpg

Gürbüz Çuhadar Sosyalist Parti yürüyüşünde.. Kortejin önünde...

Partili mücadeleye başlandığım 1971 yılından bugüne kadar örgütlü olarak TİİKP, TİKP, SP, İşçi Partisi ve Vatan Partisi'nde; ilçe yöneticiliği, ilçe başkanlığı, İstanbul il yöneticiliği ve il saymanlığı, Kaynak Yayınları yöneticiliği, iki dönem MKK üyeliği ve partinin görevlendirmesiyle Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri'nde yaptığım çalışma sonucu halkın büyük desteği ile seçilmiş başkan olarak iki dönem Ümraniye şube başkanlığı görevini yaptım. Mustafa Kemal Mahallesi Cemevinin temelini o zamanın il başkanı Turan Özlü'yü çağırarak temelini ona attırdım ve Cumhuriyet Gazetesi bunu haber yaptı. Elli yıllık partili hayatımda, partim bana hangi görevi verdiyse onu en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Partim bana nerede bir haksızlık görürsen, küçük hesaplar yapmadan ona karşı çıkmayı öğretti. Bugün de öyle yaptım. 21 yaşımda girdiğim Partimden gördüğüm lüzum üzerine 71 yaşında ayrılıyorum.

Gürbüz Çuhadar Vatan Partisi MKK üyesi