ERDOĞAN: "F-35 VE S-400 KONUSUNDA TAVİZ VERMEDİK"

ERDOĞAN: "F-35 VE S-400 KONUSUNDA TAVİZ VERMEDİK"

Erdoğan’dan F-35 ve S-400 konusunda ABD'ye taviz vermedik açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'a "Türkiye olarak gerek F-35, gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin" dediğini söyledi. Erdoğan, "Biz sizden Patriot istedik, siz vermediniz. Dolayısıyla biz ne yapacaktık? Başımızın çaresine bakacaktık" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmeye ilişkin de konuşan Erdoğan, Türkiye ile ABD arasında gerilim yaratan başlıkları değerlendirdi.

Biden'a "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin" dediğini belirten Erdoğan, "Çünkü biz F-35’te üzerimize düşeni yaptık ve parasal olarak vermemiz gerekenleri verdik. S-400 ile ilgili olarak da biz sizden Patriot istedik, siz vermediniz; tam aksine üslerimizde bulunanları da aldınız. Dolayısıyla biz ne yapacaktık? Başımızın çaresine bakacaktık" ifadesini kullandı.

Erdoğan, yakın markajda işlerin takip edilmesi gerektiğini belirterek "Biz bütün haklarımızın takipçisi olacağız. Savunma sanayisi ile ilgili tüm konuları, müşterek atabileceğimiz adımları görüşmeye devam edeceğiz. Bundan sonraki süreçte de Dışişleri Bakanımız, Milli Savunma Bakanımız ve Savunma Sanayii Başkanımız muhataplarıyla görüşmek suretiyle bu süreci yürütecekler" dedi.

Erdoğan, "Siz de Biden’ı Türkiye’ye davet etmiştiniz. Bunun ilgili bir takvim belirlendi mi?" şeklindeki soruya "Takvim belirlenmedi ama takvimin sinyalleri ortaya çıktı. 'Şu an aşırı yoğun programlarıma rağmen, bunları yoluna koyduktan sonra özellikle bir Türkiye seyahati yapmak istiyorum' dedi" yanıtını verdi.