ÇİN:”GELİRSE VURURUZ”

ÇİN:”GELİRSE VURURUZ”

Çin ve ABD’yi savaşa yaklaştıran kriz: “Gelirse vururuz”

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, “Tayvan’ı ziyaret edeceğim” dedi. Çin, “İzin vermiyoruz, Tayvan bizim egemenlik alanımız” açıklamasında bulundu. ABD donanmasının uçak gemisi USS Ronald Reagan, bölgeye konuşlandı. Çin devlet kanalı yetkilisi, “Gerekirse hem Nancy Pelosi’nin uçağını hem de ona eşlik eden ABD savaş uçaklarını vururuz” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi sözcüsü, tecrübeli Demokrat Parti siyasetçisi, 82 yaşındaki Nancy Pelosi, Tayvan’ı ziyaret etmek istediğini açıkladı.

Nancy Pelosi’nin konumundaki bir ABD yetkilisi, en son 25 yıl önce Tayvan’a gitmişti.

Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping, “ABD’ye tavsiyemiz, ortalığı kızıştırmamasıdır” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, üstü kapalı bir şekilde ziyarete karşı çıktığını söyledi: “Pentagon ile görüştüm ve ordumuzun bu ziyarete pek sıcak bakmadığını söyleyebilirim” dedi.

Joe Biden’ın Temsilciler Meclisi’ndeki en büyük müttefiki Nancy Pelosi, bu sözlere şaşırdığını ifade etti: “Sanıyorum ki Sayın Başkan, olası bir askeri krizden endişe duyuyor.”

 

ABD SAVAŞ UÇAKLARI KORUYACAK İDDİASI

ABD’nin pasifikteki 110 ton ağırlığındaki, 75 savaş uçağı taşıyabilen nükleer uçak gemisi USS Ronald Reagan, yanında bir füze kruvazörü, bir hava savunma firkateyni ve iki destroyer ile birlikte, Güney Çin Denizi’nde konuşlandı.

Tayvan Adası’nı menziline alan “Uçak Gemisi Taarruz Grubu”, ABD’nin en teknolojik savaş uçakları, füzeleri ve silahları ile donatılmış durumda.

ABD basını, “Nancy Pelosi’nin Tayvan’a giden uçağını, Amerikan savaş uçakları koruyabilir” iddiasında bulundu.

 

ÇİN: “VURURUZ”

Çin devletine bağlı yayın organı Global Times’ın ve Mao Zedong döneminden beri yayın yapan Halkın Günlüğü gazetesinin eski genel yayın yönetmeni olan Hu Şijin, ABD’yi tehdit etti.

Hala Çin Komünist Partisi ve yayın organı Halkın Günlüğü’nün “özel yorumcusu” sıfatıyla güncel konular hakkında görüş bildiren Hu Şijin, Nancy Pelosi’nin ziyareti hakkında şunu söyledi: “Eğer Nancy Pelosi ve ona eşlik eden savaş uçakları uyarılarımızı dikkate almazsa, önce zorlarız. Eğer hala Tayvan’a yaklaşmakta ısrar ederlerse, o zaman hem Nancy Pelosi’nin uçağını hem de ona eşlik eden savaş uçaklarını vururuz.”

 

NAVTEX İLAN ETTİLER

Çin Halk Cumhuriyeti, Tayvan’a 180 kilometre yakınlıkta bulunan Fujian bölgesindeki askeri birlikleri teyakkuza geçirdi.

Çıkartma gemileri, Çin donanması ve hava kuvvetleri, gerçek mühimmatla tatbikat yapmak üzere hazırlıklara başladı.

Çin’in, çıkartma filolarının bulunduğu askeri limanlara tank ve zırhlı araç sevkiyatı yaptığı görüntülendi. Fujian bölgesinde Çin askeri yığınağının başladığı bildirildi.

 

Tayvan açıklarını kapsayacak şekilde NAVTEX yayınlayan Çin, bölgede bir gün boyunca gerçek mühimmatla askeri tatbikat yapılacağını açıkladı.

This is a modal window.The media could not be loaded, either because the server or network failed or because the format is not supported.

 

PELOSI'NİN UÇAĞI HAREKETE GEÇTİ

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi'yi taşıyan uçak, Pelosi'nin Asya turu için havalandı.

ABD basınında yer alan haberlere göre, Nancy Pelosi Singapur'u, Güney Kore'yi, Malezya'yı ve Japonya'yı ziyaret edecek.

 

CUMHURİYETÇİLER’DEN TAM DESTEK

ABD Senatosu’ndaki Cumhuriyetçi senatörler, Nancy Pelosi’ye “tam destek” açıklaması yaptı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın “Çin’i kuşatma, baskı altına alma ve zayıflatma” stratejisine de destek veren ekip, “Biz, Komünist Çin’den talimat almayız. Nancy Pelosi ne zaman istiyorsa o zaman Tayvan’a gidebilir. Savaş uçaklarımız da onu korumalı ve gerekirse Çin’e cevabını vermeli” dedi.

 

TWITTER'DAN ÇİN'E SANSÜR

Twitter, "ABD savaş uçakları gelirse bu bir işgal demektir, o zaman vurma hakkımız var" diyen Hu Şijin'in paylaşımını, "Twitter kurallarını ihlal ettiği" gerekçesiyle sildi.

 

DONALD TRUMP KARŞI ÇIKTI

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Nancy Pelosi'nin ziyaretine karşı çıktı: "Bölgedeki durumu daha da kötüleştirecektir. Zaten bu kadın elini nereye atsa orası kuruyor."