Çiftçiler: ÖNLEM PAKETİ AÇIKLANSIN

Çiftçiler: ÖNLEM PAKETİ AÇIKLANSIN

Çiftçiler yarın Ulus Meydanı’nda: Önlem paketi açıklansın

Aydınlık’ın haberine göre;Türkiye Çiftçiler Birliği ve Tarım Kredi Kooperatifi Mağdurları Platformu üyeleri, yarın Ankara Ulus Meydanı’nda, tarım sorunlarına çözüm isteyecek. Çanakkale Üretim Pazarlama Kooperatifi Başkanı ve Platform sözcüsü Halil Kaya, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, 81 ilden on binlerce çiftçinin sözcülüğünü yaptığını belirterek, tarımda yaşanan sorunları ve çiftçinin sorunlarını, Türkiye’ye anlatmak için yarın (6 Ekim) Ankara’da buluşacaklarını açıkladı. “Bugün birlik zamanı, dertlerimizi anlatacağımız gün olacak” diyen Kaya, hükümete acilen önlem paketi açıklaması çağrısı yaptı.

Biga’da hayvancılıkla uğraşan süt üreticisi Kaya, maliyetlerin çok yüksek olduğunu, borçların faizlerle daha da arttığını belirterek, taleplerini şöyle sıraladı: “Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Bankası ve özel bankalara olan borç faizleri silinsin, ödemeler beş takside bölünerek, bir yıl ertelensin. Girdi maliyetleri düşürülsün ve çiftçi desteklemeleri, korunarak direkt bize ulaşsın.”

Üreticilerin, borçların ve maliyetlerin altından artık kalkamadığını ifade eden Kaya, “Böyle devam ederse üretemeyiz.” dedi. Kaya 81 ildeki tüm çiftçilere de seslenerek, “Bu gidişe dur demenin vakti geldi. Tüm arkadaşlarımızı yarın Ulus Meydanı’na bekliyoruz.” dedi. Kaya, eylem için valilikten izin aldıklarını da belirtti.