ÇİFTÇİ İTHALATA TEPKİLİ

ÇİFTÇİ İTHALATA TEPKİLİ

Hasat zamanı buğday ithalatına üretici tepkili

Buğday ve arpa hasadı sürerken TMO yaklaşık 400 bin ton kırmızı ekmeklik buğday ve 320 bin ton arpa ithalatı için düğmeye bastı. Üreticiler ise duruma tepkili. Kuraklığın çok önceden belli olduğunu söyleyen üreticiler, ‘mayıs ayında yüksek fiyat açıklayıp ürünü alsalardı ithalata gerek kalmazdı’ diye itiraz ettiler.

Dünya Gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, “TMO'dan 720 bin ton buğday ve arpa ithalatı” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yıldırım, buğday ve arpa hasadı sürerken Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yaklaşık 400 bin ton kırmızı ekmeklik buğday ve 320 bin ton arpa ithalatı için düğmeye bastığını duyurdu. Kuraklık nedeniyle buğday ve arpa üretiminde ciddi düşüş beklenirken, iç piyasada artan fiyatları frenlemek için ithalat seçeneği gündeme getirildi” dedi.

 

ÜRETİCİ İTHALATA TEPKİLİ

Üreticilerin ithalata tepki gösterdiğini söyleyen Yıldırım yazısında şunlara yer verdi;

“Yapılacak ithalata üreticiler tepki gösteriyor. Buğday ve arpa üreticileri hasada daha yeni başladıklarını, hasat devam ederken ithalat yapmanın gelecek senenin üretimini olumsuz etkileyeceğini ifade ediyor. Kuraklığın yeni ortaya çıkmadığını geçen seneden beri yağışların azaldığını belirten üreticiler, "Mayıs'ta fiyatlar açıklanırken kuraklık nedeniyle ürünün az, fiyatın yükseleceği belliydi. O zaman yüksek fiyat açıklayıp ürünü alsalardı ithalata gerek kalmazdı. Verilen fiyat enflasyona göre yüksek ama ülke ve dünya piyasalarında fiyat yükseliyor. Üretici olarak bizim de girdi fiyatlarımız başta gübre olmak üzere yüzde 100'den fazla arttı. Neden buna müdahale edilmiyor da buğday arpa fiyatına müdahale ediliyor. Kuraklık bu kadar zarar verdiyse kuraklık için verilen dekar başına en fazla 100 lira neden artırılmıyor." bilgisini verdi.

 

BESİCİ FİYATLARIN DÜŞMESİNİ İSTİYOR

Hayvancılık yapanlar ise yem fiyatlarındaki aşırı yükselmenin önlenmesi için buğday, arpa, mısır, kaba yem fiyatlarının düşürülmesini veya müdahale edilerek yem desteği verilmesini istiyor. Yem fiyatlarındaki artışı et, süt ve yumurtaya yansıtamadıklarını belirten yetiştiriciler 31 Aralık'a kadar çiğ süt referans fiyatının litre başına 3.2 lira ile sabitlendiğini bu 6 ayda yapılacak zamların yetiştiricinin sırtına yüklendiğini dile getiriyor.

 

FİYAT NE OLACAK?